Nebojte se na nás obrátit. +420 272 655 563 (Po-Pá: 9-17 hod.)

CZ
SK

Slovník pojmů

Barchet

Bavlněná nebo vlněná hrubá tkanina s keprovou vazbou, počesaná z rubu. Barchet je tkanina v kuse barvená a potištěná. Používá se na domácí oděvy, sportovní halenky a župany.

 

Batist

Měkká a jemná tkaná bavlněná látka. Batist se používá především na luxusní spodní prádlo, kapesníky a roucha na křtiny.

 

Bavlna

Vlákna bavlny pocházejí z plodu keře Bavlníku (Gossypium). Na dnešní produkci textilií se bavlna podílí zhruba 40 %. Vlákna bavlny se liší kvalitou a délkou - čím jsou vlákna delší, tím jsou kvalitnější a dražší. Z Bavlny se vyrábí velké množstvé látek - jak látky tkané, tak pletené látky. 

Hedvábí

Je tvořeno výměšky žláz nočního motýla bource morušového. Tyto výměšky tvoří zámotek. Přírodní hedvábí bylo postupně nahrazováno syntetickým hedvábím. Přírodní hedvábí v létě příjemně chladí a v zimě hřeje.

 

Kašmír

Patří k nejjemnějším textilním vláknům. Uplatnění nachází kašmír nejen v tradiční výrobě šálů, ale i při výrobě různých druhů vysoce kvalitního svrchního ošacení (sukně, kostýmy, pánské obleky, saka, kabáty apod.) především pro módu. 

 

Kožešina

Kožešina je zpracovaná kůže nebo kožka zvířat s jemnou a trvanlivou srstí. Kožešiny dělíme podle původu na ušlechtilé (činčila, liška polární, liška stříbrná, liška kanadská, persián, sibiřský sobol, norek, nutrie, hermelín), imitace kožešin (méně hodnotné kožešiny, které se upravují barvením, potiskováním apod.), umělé kožešiny (plyše ze syntetických a živočišných vláken).

Vyšívání

Výšivka je speciální dekorativní umění položené na látce. Výšivka se liší výběrem vyšívací nitě a technikou. 

Plochá výšivka je nejčastěji používaná, výšivka plastická je prováděná přes vycpávku z pergamenu, látky nebo dřeva a aplikovaná výšivka je realizovaná na základní látce a následně přenesená na konečný podklad.

certification-decoration

Certifikace společnosti

certifications